Przejdź do treści

Dokonując pomiarów, znajdziemy lokalizację oferującą najlepszą możliwą siłę sygnału,
a następnie w celu uniknięcia zakłóceń pochodzących z sąsiednich sieci ustawimy optymalny kanał radiowy. Pomożemy również w doborze i konfiguracji sprzętu.

W przypadku zwykłych 2–4-pokojowych lokali zwykle wystarczy optymalizacja ustawień rutera, ale już gdy w grę wchodzą większe powierzchnie z pomieszczeniami na różnych poziomach, jeden ruter to stanowczo za mało. W takich przypadkach, chcąc pokryć zasięgiem sieci Wi-Fi wszystkie pomieszczenia, bez inwestycji w dodatkowy sprzęt się nie obejdzie. Najprostszym rozwiązaniem jest użycie repeatera bezprzewodowego. Gdy zachodzi konieczność uzyskania stabilnych połączeń o dużej szybkości przesyłu, niekiedy warto wspomóc się odpowiednim okablowaniem. Jeżeli szybkość transmisji danych jest niska mimo dobrej jakości sygnału, potrzebna jest ingerencja w ustawienia routera/routerów.


Przed podjęciem działań poprawiających jakość sieci należy odpowiednio przeanalizować problem. Narzędziem pomocnym w tej operacji będzie Android Wifi Analyzer, aplikacja wykrywająca wszystkie dostępne sieci Wi-Fi oraz dokonująca w czasie rzeczywistym pomiaru siły sygnału wszystkich wykrytych punktów dostępowych. Nieco mniej wygodnym, ale równie efektywnym sposobem jest użycie notebooka
z zainstalowanym na nim programem Xirrus Wi-Fi Inspector. Podczas pomiarów siły sygnału w różnych miejscach mieszkania
z pewnością zauważysz, że sygnał jest najbardziej tłumiony przez ściany. Stopień tego tłumienia zależy od materiału konstrukcyjnego oraz oczywiście od odległości. Istotny jest również kąt: pod kątem prostym sygnał przechodzi przez ściany znacznie łatwiej niż pod kątem ostrym. Płyta szklana dowolnej grubości nie stanowi dla sygnału Wi-Fi żadnego problemu, ale już najcieńsza nawet siateczka metalowa potrafi skutecznie i całkowicie wytłumić jakąkolwiek komunikację bezprzewodową.


Jeżeli zasięg sieci bezprzewodowej wydaje się minimalnie zbyt mały do twoich potrzeb, często poprawę sytuacji uzyskamy za pomocą prostych środków, niewymagających dodatkowych nakładów ani sprzętu. Propagację fal radiowych i siłę sygnału emitowanego przez ruter można regulować poprzez niewielkie zmiany położenia rutera i samych terminalów (urządzeń korzystających z sieci). Ruter zawsze będzie działał lepiej, gdy zostanie umieszczony wyżej. Jeżeli anteny są regulowane, powinny być wycelowane w najdalej umieszczone urządzenie. W obszarach, w których jest duża szansa na odbicie sygnału (np. w pobliżu ściany), przesunięcie rutera nawet o kilka centymetrów może przynieść zauważalne korzyści.