PFRON dostarcza oprogramowanie SODIR, które jest niezbędne do obsługi dofinansowań w Zakładach Pracy Chronionej. SODIR dostarczany jest w wersjach online oraz offilne.


Używać tylko aktualnego oprogramowania

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że jedną z najlepszych form ochrony przed zagrożeniami komputerowymi jest regularne aktualizowanie oprogramowania. To poprzez dziury w programach najczęściej dochodzi do włamań. Oczywiście, jest lepiej i gorzej napisane oprogramowanie — jednak pechowo dla PFRON-u, bezpieczeństwo Javy pozostawia wiele do życzenia (to przez tę wtyczkę do przeglądarki najczęściej dochodzi do ataków drive-by download, czyli zainstalowania złośliwego oprogramowania “w tle”, po wejściu na odpowiednio spreparowaną stronę WWW. Dlatego przy każdej okazji zachęcamy Was do odinstalowania Javy całkowicie albo jeśli nie jest to możliwe, to chociaż włączenia w przeglądarce funkcji “click 2 play”.

Użytkownicy SODiR są nie tylko nakłaniani do nieaktualizowania Javy, ale również do jej downgrade’u, jeśli przed odwiedzeniem strony PFRON-u wykonali aktualizację.

Aplikacja SODiR zadziała z najnowszą wersją Javy, o ile doda się jej URL jako “wyjątek” (inaczej nie są akceptowane samo podpisane certyfikaty). Jest więc szansa, że SODiR wcale nie wymaga (warunek konieczny) starej, dziurawej wersji Javy — co z niewiadomego powodu jest sugerowane przez PFRON.