Jednym z najbardziej efektywnych sposobów podniesienia wydajności kilkuletniego komputera jest zamiana systemowego dysku twardego na znacznie szybszy nośnik SSD.

Przesiadka z HDD na SSD

Zwykle gdy mowa o naprawdę zauważalnej poprawie wydajności niezbyt nowego komputera (3-, 5-letniego), najczęściej rozważa się wymianę procesora, płyty głównej, karty graficznej itp. Wymiana tych podzespołów w wiekowym pececie z pewnością zwiększy wydajność, tylko… czy taka operacja w ogóle będzie możliwa? Czy gniazdo procesora w kilkuletnim komputerze obsłuży najnowsze układy? Niestety, bardzo prawdopodobne, że nie. I czy to się w ogóle opłaca?

W przypadku komputera, którego wiek liczony jest w latach, a nie w miesiącach, odpowiedź także powinna być przecząca. Jeżeli nie chcesz bądź nie możesz sobie w danej chwili pozwolić na kupno nowego sprzętu, ale jesteś w stanie wysupłać z domowych oszczędności kilkaset złotych na nowy nośnik SSD, to warto rozważyć właśnie taką rozbudowę peceta. Dysk twardy należy do najbardziej intensywnie wykorzystywanych podzespołów współczesnego komputera. Zatem logiczne, że gdy zamienisz go na urządzenie, którego wydajność jest wyższa o kilkaset procent, powinieneś zaobserwować znaczącą poprawę szybkości wykonywania wielu operacji (uruchamiania systemu czy poszczególnych aplikacji, działań na plikach itp.) i odczuć większy komfort pracy z kilkuletnim komputerem. Modernizacja sprzętu poprzez zastąpienie dysku twardego SSD ma jeszcze jedną istotną zaletę: nie wymaga reinstalacji systemu i aplikacji. Tymczasem zmiana płyty głównej często wiąże się z ponowną instalacją systemu,gdyż często okazuje się, że aktualizacja sterowników, do której wówczas dochodzi, jest niewystarczająca. To nie koniec zalet zastosowania SSD. Gdy w niedalekiej przyszłości kupisz nowy komputer, SSD z pewnością nie będzie dla tej maszyny urządzeniem przestarzałym. Wreszcie w przypadku laptopów wymiana procesora czy płyty głównej w ogóle nie wchodzi w rachubę. Dla użytkowników kilkuletnich komputerów przenośnych przesiadka na SSD jest często jedynym sposobem zauważalnego podniesienia wydajności urządzenia.

Windows – obraz systemu

Do pełnego skopiowania danych z dysku z systemem Windows na nowy nośnik SSD można wykorzystać obecne w systemach Windows 7 i nowszych wersjach wbudowane narzędzie do tworzenia kopii zapasowej danych. W systemie Windows 7 należy w takim przypadku wybrać kolejno: menu Start, Panel sterowania, »System i zabezpieczenia «, »Kopia zapasowa/Przywracanie«. W wyświetlonym oknie na liście zadań widocznej po lewej stronie wskaż polecenie »Utwórz obraz systemu« i postępuj według wskazówek kreatora tworzenia obrazu systemu. W nowszej wersji systemu Microsoft u (Windows 8/8,1, a także wersji testowej Windows 10) analogiczny mechanizm tworzenia obrazu systemu znajdziesz również w Panelu sterowania po wybraniu kolejno »System i zabezpieczenia« i »Historia plików«. Funkcja umożliwiająca utworzenie obrazu systemu widoczna jest w dolnym lewym rogu okna historii plików i nazywa się „Kopia zapasowa obrazu systemu”.

Ważne: Utworzenie obrazu systemu nie oznacza utworzenia klonu. Powstaje wówczas nie lustrzana kopia źródła, lecz zarchiwizowany plik zawierający dane źródłowe (z dysku systemowego) w postaci skompresowanej. Dlatego też tworzenie obrazu systemu od razu na nośniku SSD nie ma najmniejszego sensu. Trzeba w tym przypadku dysponować jeszcze jednym dyskiem, na którym zostanie zapisany obraz systemu. Następnie po zamianie dysków HDD i SSD można za pomocą narzędzi odzyskiwania dostępnych na płycie instalacyjnej Windows odtworzyć zawartość obrazu systemu na nowo zainstalowanym napędzie SSD. Procedura okazuje się nieco bardziej żmudna, ale w przypadku np. komputera wykorzystywanego w firmie używanie bezpłatnej wersji EaseUS Todo Backup jest nielegalne.

Klonowanie na komputerach Apple

 

Posiadacze komputerów Apple mają ułatwione zadanie migracji danych pomiędzy dyskami – nie muszą niczego instalować. System operacyjny OS X jest standardowo wyposażany w wygodną aplikację: Narzędzie dyskowe. Dzięki temu ostatniemu operacja dokładnego przeniesienia danych ze starego dysku na nowy SSD jest dość prosta. Zaczynasz od uruchomienia komputera za pomocą systemu odzyskiwania (klawisze [Command] + [R]), następnie podpinasz SSD do złącza USB i uruchamiasz „Narzędzie dyskowe”. Teraz wybierz dysk HDD z systemem OS X i zmniejsz partycję systemową, by zmieściła się na podłączonym SSD. W kolejnym kroku wydaj polecenie »Odtwórz«. W polu »Źródło« powinien już być wybrany wcześniej „stary” dysk HDD z systemem OS X, w polu »Dysk docelowy « wskaż podłączony SSD i kliknij przycisk »Odtwórz«. Gdy operacja się zakończy, pozostaje jedynie wyłączyć komputer, zamienić dyski, uruchomić Maca… i gotowe.

Potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami.