Porady dla użytkowników Chrome i Chromium.

Szybkie, skuteczne usuwanie danych z przeglądarki.


Chrome umożliwia nam szybkie usunięcie danych przeglądania. Należy jednocześnie nacisnąć klawisze Ctrl, Shift oraz Del, aby uruchomić panel Wyczyść dane przeglądania w nowej karcie. Teraz należy wybrać, które z nich usunąć. Można również określić czas, czy od samego początku. Następnie użyj przycisk Wyczyść dane przeglądania.

Odblokowanie pobierania plików:

Jeden ze sposobów chronienia komputera jest blokowanie pobieranych plików. Jeżeli jesteśmy całkowicie pewni, że plik, który chcemy pobrać, nie stanowi zagrożenia, a witryna jest bezpieczna, możemy czasowo wstrzymać ochronę.

  • Należy kliknąć w prawym górnym rogu okna przeglądarki na ikonę opcji, a potem z rozwiniętej listy wybrać Ustawienia.
  • Następnie przewijamy stronę na sam dół i klikamy na Pokaż ustawienia zaawansowane. Następnie w sekcji Prywatność usuwamy zaznaczenie z pola przy Chroń siebie i swoje urządzenie przed niebezpiecznymi witrynami i zamykamy okno ustawień.
    chrome_2.jpg

Blokowanie automatycznie włączających się filmów.

  • Pobierz ScriptBlock.


  • Uwaga! ScriptBlock domyślnie blokuje wszystkie skrypty, także te potrzebne. Klikając na jego ikonę, możemy decydować o uruchomieniu skryptów na przeglądanych witrynach (patrz obrazek poniżej). Możemy też włączać wybrane filmy na stronie, klikając na ich okna.

Wykorzystanie trybu gościa.

W Google Chrome jest dostępny tryb gościa. By znajomi skorzystali z tego trybu, wystarczy kliknąć na przycisk zarządzania profilami umieszczony w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Tam wybieramy polecenie Przełącz osobę, a następnie Przeglądaj jako gość.


Tak zalogowani użytkownicy mogą surfować po sieci, nie zostawiając po sobie śladów działania w przeglądarce. Nie mając dostępu do żadnych danych głównego użytkownika (historii jego aktywności, ciasteczek oraz zakładek). Tym właśnie tryb gościa w Google Chrome różni się od trybu incognito.